Ząbkowanie

Ząbkowanie

koszmar dla dziecka, stres dla rodziców

Zazwyczaj jako pierwsze wyrzynają się dolne jedynki i dzieje się to około 6 miesiąca życia dziecka. Kiedy maluch skończy 2,5 roku powinien mieć 20 mleczaków. Jako ostatnie wyrzynają się tzw. piątki. Cały proces ząbkowania jest indywidualny dla każdego dziecka, bywa że pierwsze zęby pojawiają się już w 3 miesiącu, a czasem dopiero przed pierwszymi urodzinami.

Ząbkowanie jest naturalnym etapem w rozwoju każdego dziecka. Niestety to proces długotrwały i bolesny dla malca oraz stresujący i ciężki okres dla rodziców.

Po czym rozpoznać, że dziecko już ząbkuje?

 • Nadmierne ślinienie się jest jednym z pierwszych objawów ząbkowania.
 • Opuchnięte, wrażliwe i  zaczerwienione dziąsła dziecka oraz brak apetytu.
 • Problemy z zasypianiem i budzenie się w nocy spowodowane bólem.
 • Kaszel spowodowany nadmiernym ślinieniem się, sporadycznie występują odruchy wymiotne.
 • Wsadzanie do buzi i gryzienie wszystkiego co dziecko ma w rękach. Przynosi to dziecku ulgę kiedy swędzą dziąsła, podczas wyrzynania się zębów.
 • Irytacja, niepokój, drażliwość i nerwowość. W miarę upływu czasu, dziecko się do nich przyzwyczaja i objawy stają się mniej uciążliwe a niepokój maleje.
 • Może występować krótkotrwała gorączka lub podwyższona temperatura oraz biegunka.

Wszystkie wymienione objawy mogą występować w różnym czasie i z różnym natężeniem. Zdarza się, że wyrzynanie się pierwszych zębów jest wręcz niezauważalne przez rodziców.

Jak pomóc maluszkowi ukoić jego ból?

Doskonale sprawdzają się najprostsze sposoby czyli odpowiednio wcześniej schłodzone w lodówce gryzaki, które przynoszą ulgę oraz smoczek, którego maluch może gryźć go do woli. Dobra jest również zwykła tetrowa pieluszka, którą maluszek przeżuwa. Należy ją wcześniej wygotować (nie prać w pralce ze względu na proszek i płyn do płukania).

Masaż dziąseł to już klasyka. Można go wykonać palcem wskazującym, pamiętając by wcześniej dokładnie umyć dłonie. Masaż wykonujemy okrężnymi ruchami, delikatnie naciskając na dziąsła. Początkowo maluszek może być zirytowany takim zabiegiem, ale powtarzany kilka razy dziennie przynosi znaczną ulgę.

W aptece znaleźć można odpowiednie środki wspomagające maluszka w tym ciężkim okresie: od maści i żeli chłodzących, po czopki i kropelki, które łagodzą objawy, wyciszają i ułatwiają zasypianie.

Wszystkie objawy, które towarzyszą wyrzynaniu się zębów u malucha powodują niepokój  u rodziców, nie należy jednak panikować. Jest to naturalny etap rozwoju dziecka. Jeśli natomiast występuje przedłużająca się biegunka lub podwyższona temperatura należy bezzwłocznie udać się do lekarza pediatry.

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł