Uciążliwe zaparcia

Uciążliwe zaparcia

u niemowląt

U niemowlęcia karmionego mlekiem matki wypróżnianie może występować raz na tydzień, a czasami nawet raz na 2 tygodnie i jest to całkowicie normalne. Mleko matki jest lekkostrawne i bogate w substancje odżywcze, które prawie w 100% są trawione przez maluszka. Wtedy nie ma on czego wydalać, stąd na wypróżnienie trzeba dłużej poczekać.

Jeśli natomiast maleństwo jest karmione mlekiem modyfikowanym, to o zaparciach możemy mówić wtedy, kiedy oprócz sporadycznie oddawanego stolca, występują dodatkowe objawy, np.:

 • płacz i grymas, napinanie się przy wypróżnianiu;
 • twardy, zbity stolec;
 • wzdęcia, twardy i nabrzmiały brzuszek;
 • zmniejszony apetyt;
 • mały przyrost wagi.

Aby pomóc malcowi w walce z zaparciami, mama karmiąca powinna zmienić swoją dietę albo przynamniej ją zmodyfikować, wzbogacając o błonnik i świeże warzywa. Należy zrezygnować z białego pieczywa, ryżu czy ziemniaków i zastąpić je pieczywem ciemnym, razowym i kaszą.

Dobrze się sprawdzają masaże brzuszka dziecka. Należy delikatnie zataczać kółka na brzuszku maleństwa zgodnie z ruchem wskazówek zegara, 2-3 razy dziennie. Przynoszą ulgę i stymulują brzuszek do działania, przyspieszając metabolizm.

Starszym niemowlakom, które oprócz mleka próbują nowych smaków, należy podawać odpowiednią ilość wody mineralnej, soków (jabłkowych, marchwiowych czy śliwkowych). Do jadłospisu należy wprowadzić produkty kukurydziane, a ograniczyć kaszki i kleiki, które zagęszczają stolec.

Należy pamiętać, że jeśli pomimo wprowadzonych zmian w diecie, maluch nadal ma problemy z regularnym oddawaniem właściwego (nie zbitego i twardego) stolca, należy zgłosić się do lekarza pediatry.

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł