Pierwsza podróż

Pierwsza podróż

z niemowlakiem

W sezonie letnim, rodzice często rezygnują z wakacji z uwagi na niemowlę, bojąc się jak zniesie podróż. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż można się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. Najlepszy moment na pierwszą dłuższą wycieczkę powinien nastąpić między 3 a 7 miesiącem życia.

Zanim jednak wybierzemy się w podróż, sprawdźmy jak zachowuje się maleństwo w czasie krótkich wycieczek po mieście, wnikliwie obserwując jego reakcje. Nie zapomnijmy także odwiedzić pediatry, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do podróży.

Planując wyjazd, należy pamiętać o wyborze godziny, kiedy będzie się odbywał. Zalecane jest wybieranie pór w których dziecko akurat ma stałą drzemkę lub wręcz w godzinach nocnych, kiedy nie dokuczają upały.  Należy pamiętać o przygotowaniu auta przed podróżą i nie narażać malca na postoje na stacji benzynowej czy w sklepie dokupując ostatnie produkty. Dziecko przewozimy w specjalnym foteliku, a dla wygody przygotowujemy cały zestaw niezbędnych produktów. Są to pieluchy, kocyk, małe porcje jedzenia, ubranka na zmianę, gryzak, smoczek, przegotowana woda, leki przeciwbólowe.  Warto zrezygnować ze słuchania głośnej muzyki i organizować postoje co ok.2 godziny.

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł