Kolka niemowlęca Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca

Poznaj jej przyczyny

Płacz malucha o regularnych, zazwyczaj popołudniowo-wieczornych porach, trwający kilka lub kilkanaście minut (a bywa, że kilka godzin), może oznaczać, że dziecko cierpi na kolkę niemowlęcą. Kolce towarzyszą objawy powtarzające się cyklicznie i jest to podkurczanie nóg, wzdęcia brzucha spowodowane ilością gazów w jelitach oraz charakterystyczny zielonkawy stolec.

Kolka niemowlęca występuje u niemal 40% maluchów i niestety wiążę się z nieprzyjemnymi dla nich dolegliwościami.

Kolka pojawia się między 2 a 4 tygodniem życia i zazwyczaj trwa do 4-5 miesiąca. Nie ma znaczenia czy dziecko karmione jest piersią czy butelką, występuje też niezależnie od płci malucha. Przyczyny jej występowania do dnia dzisiejszego nie są jednoznaczne. Opinie lekarzy są podzielone i część z nich mówi o zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, nadmierną perystaltyką czy uszkodzeniu błony śluzowej jelita, inni doszukują się przyczyn w nadwrażliwości na mleko krowie, niewłaściwym karmieniu i niedojrzałości układu nerwowego niemowlęcia.

Niezależnie od przyczyn występowania kolki, nie ma sposobu aby się jej pozbyć. Dziecku można pomóc w jedynie poprzez doraźne przyniesienie ulgi w występujących dolegliwościach:

 • Należy zachować spokój, gdyż niemowlę chłonie nasze emocje w tym stres, który dodatkowo potęguje objawy kolki.
 • Starać się nie przegłodzić dziecka, gdyż głodne je łapczywie, połykając przy tym duże ilości powietrza powodujące wzdęcia.
 • Podczas karmienia piersią zadbać by maluch był dobrze do niej przyssany (zapobiegnie to połykaniu powietrza). Przy karmieniu z butelki, powinno się pilnować aby smoczek był zawsze wypełniony mlekiem.
 • Po posiłku podtrzymuj dziecko w pozycji pionowej, co pozwoli mu na swobodne odbijanie i nie dopuści do wzdęć.
 • Podawać do picia herbatki ziołowe, z kopru włoskiego, rumianku czy mięty.
 • Można położyć maluszka na brzuszku na wałku zrobionym z ręcznika i masować mu plecki.
 • Leżące na plecach niemowlę można masować po brzuchu delikatnie rozgrzanymi dłońmi, zataczając okrężne ruchy.
 • Kołysanie, noszenie na rękach, przejażdżka samochodem, jednostajny dźwięki (tzw. „biały szum”, np. może to być dźwięk odkurzacza) pomagają uspokoić dziecko.

Niezależnie od podjętych działań, na każdym etapie trwania kolki, można udać się do lekarza pediatry, który dobierze odpowiednie środki farmakologiczne kojące dolegliwości.

 • I. Na początek - ciąża

  Pierwszy trymestr – do 13 tygodnia ciąży. To czas wielkich zmian. Ciąży, co prawda jeszcze nie widać, ale Twój organizm dostosowuje się do nowego stanu. Już w piątym tygodniu życia płodowego u dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33/34 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluszek ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

  W szóstym tygodniu maleństwo ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna przepompowywać krew, a około 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm. W siódmym tygodniu widać już oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się błonki niczym płetwy (nie martw się!, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

  Czytaj cały artykuł
 • II. Witaj na świecie

  Pierwszy rok życia Twojego maluszka to okres niezwykle intensywnych zmian, które pojawiają się dosłownie z tygodnia na tydzień. W tym czasie dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka, który może spać nawet 23 godziny na dobę w niemowlaka, który wypowiada już pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Pierwsze 12 miesięcy w życiu dziecka jest określane jako okres niemowlęcy.

  Pierwszy miesiąc: To miesiąc, kiedy maleństwo z noworodka stanie się niemowlęciem. To nie tylko zmiana nazwy, ale prawdziwy krok milowy w jego rozwoju. Na początku Twój maluszek nie będzie zbyt towarzyski, noworodek potrafi spać nawet 23 godziny na dobę. Jego główka jest ciągle zbyt ciężka, aby mógł ją samodzielnie unosić, dlatego bezwzględnie pamiętaj o jej podtrzymywaniu.

  Czytaj cały artykuł
 • III. 2 - 10 rok życia dziecka

  Zaczynasz ten okres z maleństwem, które dopiero co wyszło z wieku niemowlęcego, zakończysz z prawie nastolatkiem, a po drodze zaliczysz parę kryzysów, okresów buntu, ale też odczujesz ogromne przywiązanie Twojego dorastającego dziecka do Ciebie.

  Drugi rok: Pierwsze urodziny Twojego maluszka są umownym zakończeniem wieku niemowlęcego. Twoje dziecko rozpoczyna następny okres życia, w którym czeka je opanowanie wielu nowych umiejętności, takich jak samodzielne chodzenie, bieganie, posługiwanie się mową czy kontrola nad potrzebami fizjologicznymi. Stanie się ono również w coraz większym stopniu istotą społeczną, okazującą sympatię lub antypatię, nawiązującą przyjaźnie z rówieśnikami. Wzrasta jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka.

  Czytaj cały artykuł